MSB’den ortak harekât merkezi açıklaması: Irak olumlu yaklaşıyor

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, haftalık bilgilendirme toplantısı yaptı. Aktürk, son bir haftada 26; 1 Ocak’tan bugüne kadar ise 242’si Irak’ın, 366’sı Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere toplam 608 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Ardından bakanlık kaynakları, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

PKK’NIN SON SALDIRISI

MSB’den üst düzey bir yetkili, terör örgütünün son saldırısına dair soru üzerine şunları kaydetti:

– Son dönemde saldırıların gerçekleştirildiği yerler artık Pençe-Kilit Operasyon bölgesinin en uç, en cephe bölgeleridir. Orada ufak bir bölüm kaldı, orayı da temizleyip kilidi kapattıktan sonra hudutlarımız daha güvenli hâle gelecektir.

– Terör örgütünün son dönemdeki saldırılarının amacı da bu kilidin kapatılmasını önlemektir. Terör örgütü için bu saldırılar son çırpınışlardır. Bu çırpınışlar onları beklenen sondan kurtaramayacaktır.”

IRAK’LA YÜRÜTÜLEN TEMASLAR

Bakanlık yetkilisi, Irak ile Ortak Harekat Merkezi kurulup kurulmayacağına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Irak ile belirli seviyelerde görüşmeler devam etmektedir. Aralık ayında yapılan toplantının ikincisi geçtiğimiz günlerde Bağdat’ta yapılmıştı. İki ülke arasında imzalanması planlanan Stratejik Çerçeve Belgesi için hazırlıklar devam etmektedir. Bizim bu belgede olmasını istediğimiz hususlardan biri de Ortak Harekat Merkezi’nin kurulmasıdır. Bu harekat merkezinin işletilmesine yönelik teknik detaylar da söz konusu belge imzalandıktan sonra belirlenecektir.”

“OLUMLU YAKLAŞIYORLAR”

Bağdat’taki görüşmelerde Irak’ın terörle mücadeleye yaklaşımının sorulması üzerine yetkili şu yanıtı verdi:

– Irak tarafı da terör örgütü PKK’yı tehdit olarak görmektedir. Bizim Ortak Harekat Merkezi ve diğer terörle mücadeledeki iş birliği tekliflerimize olumlu yaklaşmaktadırlar. Önümüzdeki dönemde terörle mücadele ve hudut güvenliği gibi konularda Irak makamları ile çalışmalarımız artarak devam edecektir.

“TERÖRLE MÜCADELEDE GEÇMİŞLE KIYAS DOĞRU DEĞİL”

Aynı yetkili, PKK’ya yönelik operasyonların geçmiş yıllarda yapılan operasyonlardan farkının sorulması üzerine şunları söyledi:

– Irak ile yapılan görüşmelerde masada sadece terörle mücadele ve hudut güvenliği konuları değil, enerji ve ticaret boyutunu da içine alan konular yer almaktadır. Biz Irak ile çok daha kapsamlı bir çalışmadan bahsetmekteyiz. Geçmiş yıllardaki terörle mücadeleyi bugünkü mücadele ile kıyaslamak doğru olmaz.

– Güvenlik ve refah birbirini destekleyen unsurlardır. Hem bölgedeki refahın hem de güvenliğin eşzamanlı artırılması konusunda çalışmalar yürütülmektedir. Güvenli bölge oluşturarak ülkemize yönelik tehdidi uzaktan karşılamak, ulaştırma ve enerji projeleri ile de bölgede ekonominin ve refahın geliştirilmesine katkı sağlamak hedeflenmektedir” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x